Robotik DHI Saç Ekimi

Robotik DHI saç ekimi nedir?

İlerleyen yaş, genetik özellikler, yaralanmalar veya stres gibi faktörlere bağlı olarak gerçekleşen saç kaybı, kişinin fiziksel görünümünü ve psikolojisini olumsuz etkiler. Aynı zamanda statü ve karakter yapısına dair bazı ipuçlarını barındıran saçların sağlıklı, canlı ve gür olması ise hem erkeklerde hem de kadınlarda özgüveni artırarak daha kaliteli ve tatmin edici bir yaşamın kapısını aralayabilir.

Saç ekimi alanında yenilikçi alternatiflerden biri olarak öne çıkan robotik DHI saç ekimi sayesinde kolayca ve acısız şekilde dolgun ve doğal görünümlü saçlar elde edilebilir. Safir FUE yöntemine kıyasla daha pratik bir seçenek olan robotik DHI saç ekiminde işlemler iki adımda tamamlanır; kökler toplanır ve özel uçlu “choi” adlı kalemin içine yerleştirilerek tek bir adımda hedef bölgeye ekilir. Bu teknikte mücevher ustası titizliğinde toplanan saç kökleri özel soğutucularda +4 derecede bekletilerek hedeflenen noktalara tek adımda büyük bir dikkatle yerleştirilir. Bu sayede kökler zedelenmeden ve canlılığını yitirmeden aktarım tamamlanır. Hem uygulama hem de iyileşme aşamasında zaman kazandıran yöntemin bir diğer avantajı ise saçların tıraşlanmamasıdır. Böylece saç ekimi sonrasında oluşan istenmeyen görüntünün önüne geçilir, kişi çok daha hızlı bir şekilde günlük yaşamına dönebilir. Özellikle ekim işlemi için saçlarının kısaltılmasını ve saç ekimi yaptırdığının bilinmesini istemeyen kadınlar için 1 numaralı seçenek olan robotik DHI saç ekimi, saç kaybı yaşayan kişilerin anne saçı kadar doğal ve sağlıklı saçlara kavuşmasını sağlar.
Teknolojinin etkin bir şekilde kullanıldığı bu yöntemde donör alan uygunsa bir seansta 5-6 bin kök ekilebilir. Dolayısıyla robotik DHI saç ekimi nedir sorusunu, her aşamada rahatlık sağlayan inovatif bir saç ekimi tekniği olarak tanımlamak mümkün.

Robotik DHI saç ekimi, hasta memnuniyetini artıran sedasyon yöntemiyle kombine şekilde uygulanıyor. İşlem sırasında ayrıca halk arasında saç aşısı olarak adlandırılan, Amerika’dan ithal; içeriğinde vitamin, mineral ve ilaç bulunan ACell yani “magic powder”, saçlı deriye ve köklere özenle enjekte ediliyor. ACell’in saç köklerini canlandıran ve aktif olmayan kökleri uyandıran güçlü etkisi sayesinde robotik DHI saç ekiminden yüksek verim alınıyor.
Safir FUE tekniğine rakip olacak kadar iyi sonuçlar veren robotik DHI saç ekimi sayesinde insanlar sevdiklerinden ve sosyal yaşamdan uzun süre ayrı kalmadan, 6-7 saat gibi kısa bir süre içinde; ağrısız, rahat ve hızlı bir şekilde kalıcı, doğal, sağlıklı ve gür saçlara sahip oluyor.

Robotik DHI saç ekimi nasıl uygulanır?

DHI saç ekimi öncesinde uzman doktor kişinin saç, baş ve cilt yapısını detaylı olarak inceliyor.  Başın her açıdan fotoğrafları çekilerek saç çizgisi ve uygulanacak işlemler belirleniyor.
Saç çizgisinin doğru belirlenmesi, ekilen saçların kişinin kendi saçı kadar doğal görünmesi açısından büyük önem taşıyor. Ardından anestezi hekimi tarafından kişiye damardan analjezik (ağrı kesici) ve sedatif (rahatlatıcı) ilaç kombinasyonu veriliyor. Sedatif ilaç etkisini hemen göstererek kişinin sakinleşip rahatlamasını sağlıyor. Kişi bilinci açık olarak hafif bir uyku haline geçiyor. Sedasyon işleminin yatıştırıcı etkisi sayesinde saç ekimi için baş bölgesine yapılacak olan lokal anestezi iğneleri hiçbir şekilde hissedilmiyor. Kişinin herhangi bir acı veya ağrı hissetmeden geçirdiği bu yarı uykulu hal yaklaşık 10 dakika sürüyor. Lokal anestezi etkisini göstermeye başlıyor ve ardından ACell saçlı deriye “microneedle” adı verilen bir cihaz yardımıyla enjekte ediliyor. Saç köklerini ve kanalları (foliküllerin) besleyen işlem sonrasında saç ekimi işleminin ilk adımına geçiliyor.

Robotik DHI saç ekiminde kullanılan teknolojinin de yardımıyla kökler çok daha özenli ve dikkatli bir şekilde toplanabiliyor. Alınan kökler özel soğutucularda, uygun sıcaklıktaki özel bir sıvının içinde bekletiliyor. Sonrasında greft’ler ‘‘choi’’ adı verilen kalemlerle doktorun eline kadar taşınıyor. Böylece greft’lerin zedelenmesi gibi ekim sırasında meydana gelebilecek olası problemler engellenebiliyor. Kanal açma ve kökleri yerleştirme aşamalarının tek bir adımda yapılabildiği robotik DHI yönteminde, robota entegre edilen dijital sistem sayesinde kişi saç ekimi esnasında ekrandan tüm aşamaları; hangi bölgeye kaç kök ekildiğini canlı olarak izleyebiliyor. Üstelik işlem sona erdiğinde kaydedilen görüntüleri beraberinde götürebiliyor. Safir FUE yöntemine kıyasla daha fazla dikkat gerektiren robotik DHI saç ekiminde uygulama yapan doktorun ve ekibinin uzmanlığı ve el becerisi önem kazanıyor. İşlem aynı gün içinde yaklaşık 6-7 saat içinde tamamlanıyor.

Robotik DHI saç ekiminin avantajları nelerdir?
Robotik DHI saç ekiminin öne çıkan avantajlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz: 

  • Mevcut köklere zarar vermeden yeni kökler toplanabiliyor.
  • Saçların çıkış yönü ve hacmi önceden planlanabiliyor.
  • Özel olarak geliştirilen sistem sayesinde kökler canlılığını yitirmeden hedeflenen bölgeye aktarılabiliyor.
  • Mücevher titizliğinde, neredeyse hatasız şekilde ekim yapılabiliyor.
  • Tek seansta 3000 ila 6000 kök elde edilebiliyor.
  • Saçların tıraşlanmaması nedeniyle sosyal yaşama çok daha hızlı şekilde dönülebiliyor.
  • Kişi herhangi bir acı hissi yaşamadan; gür, doğal görünümlü ve sağlıklı saçlara sahip olabiliyor.
  • Dijital sistem yardımıyla kişi tüm aşamaları eş zamanlı olarak takip edebiliyor.
  • Robotik DHI saç ekiminde kullanılan iğnenin ucu çok ince olduğundan uygulama yapılan bölgede daha az tahribat meydana geliyor ve işlemin ardından kalıcı bir iz oluşmuyor.

Robotik DHI saç ekimi sonrası nelere dikkat edilmeli?

Robotik DHI saç ekimi sonrasında başın doğrudan suyla temas ettirilmemesi gerekiyor. Havuz, deniz, sauna gibi aktivitelere ara verilmesi ve bir süre başa doğrudan elle dokunulmaması tavsiye ediliyor. Kişinin bu süreçte dinlenmesi ve vücudu aşırı yorabilecek aktivitelerden kaçınması gerekiyor. Hastanede yatış gerektirmeyen işlemin ardından oluşan kabuklanmalar zamanla kendiliğinden geçiyor. Çalışma hayatına dönüş için engel teşkil etmeyen DHI saç ekiminden bir gün sonra kişi günlük aktivitelerini sürdürebiliyor.

Robotik DHI saç ekimi kimlere uygundur?

Çeşitli nedenlerle saç kaybı yaşayan ve saç ekimine engel oluşturabilecek herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan herkes robotik DHI saç ekimi yaptırabiliyor.

Scroll to Top