Saç Check-Up

Saç sağlığına bütüncül bakış açısı: Saç check-up

Güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olmak herkesin hayali. Modern dünyada en çok özen gösterdiğimiz şeyin dış görünüşümüz olduğunu düşünürsek saçlar; çekici görünmek, başkaları tarafından beğenilmek ve aynaya baktığımızda kendimizi iyi hissetmekle doğrudan bağlantılı. Bu yüzden saçlarımızda meydana gelen değişimler özellikle görünüşümüzü etkilediğinde kötü hissediyoruz. Öte yandan bu durum bize ruhsal ve bedensel sağlımız hakkında da bazı ipuçları veriyor. Tıpkı vücudumuz gibi saçlarımız da periyodik muayeneye ihtiyaç duyuyor. Nasıl ki sağlığımız için belirli periyotlarla check up yaptırıyorsak saç sağlığımızın ne durumda olduğunu öğrenmek için de saç check up’ı yaptırmamız gerekiyor. Belirli aralıklarla yaptıracağımız saç check up’ıyla, canlılığını yitirip güçsüzleşen saçlarımızın neye ihtiyacı olduğunu anlamamız ve onlara en doğru bakımı sunmamız mümkün. Saç dökülmesine neden olabilecek sağlık sorunlarının ortaya çıkarılmasına yardımcı olan ve saçı her yönüyle, 360 derece mercek altına alan saç check up’ı sayesinde kişiye özel saç tedavileri planlanıyor; insanlar saç ve cilt yapılarına özgü tedavi protokolleriyle gür, canlı ve sağlıklı saçlara kavuşuyor.

Saç check up’ı nedir?

Saç check up’ı; saç ve saç derisiyle ilgili problemlerin tespiti ve çözümüne yönelik yapılan trikolojik testler bütünü olarak tanımlanabilir. Uygulama kapsamında detaylı mikroskobik çekimlerle saç köklerine iniliyor ve saçın kitle endeksi, elastikiyeti; nem, sebum (yağ) ve PH değeri ölçülüyor. Ayrıca insan sağlığı için büyük önem taşıyan demir, çinko, folik asit, D vitamini, B12 ve biyotin gibi temel bileşenler mercek altına alınıyor. Saç check up’ıyla, saç dökülmesini tetikleyen genetik veya hormonal etkilerin varlığı sorgulanarak elde edilen bulgularla hastaya en doğru tedavinin uygulanması amaçlanıyor.

Saç check up’ı nasıl uygulanır?

Saç check up’ına başlanmadan önce uzman bir trikolog (saç ve saç derisi sağlığı bilimi olan dermatolojinin bir dalı) tarafından hastayla tıbbi geçmişi, yaşam tarzı ve saç bakım rutinine yönelik bire bir görüşmeler yapılarak bir anemnez (hasta öyküsü) çıkarılıyor. Ardından saçın morfolojisini (yapısını) inceleyen ve saç hastalıklarının tanısında yol gösterici olan “trikogram” (düşük seviyede ışık terapisi) tekniğiyle saçların sağlıklı olup olmadığına, kırılma oranına ve dökülmenin şiddetinin hangi evrede olduğuna dair ölçümler yapılarak saç derisinden numune alınıyor. Fiziksel muayene ve ölçümler sonrası problemin kaynağına inmek adına hastadan bir de kan testi isteniyor. Ortalama 1-1,5 saat süren saç check up’ında yapılan tarama ve tahlillerin sonuçlarına göre tanı konuyor ve hasta özelinde uygulanacak trikolojik terapi veya tedavinin içeriğine karar veriliyor. Şayet saç dökülmesinin altında yatan tıbbi bir durumun varlığına rastlanırsa kişi vakayı ele alacak uzman bir hekime yönlendiriliyor.

Saç check up’ında bilimsel boyut: Genetik saç testi

Saç dökülmesinin nedenleri kadınlarda ve erkeklerde farklı olsa da neticede pek çok vakada saç kaybı sorunu genetiğe dayanıyor. Elbette genetiğin dışındaki faktörler de saç kaybını tetikliyor ancak tıp dünyası saç sağlığını etkileyen faktörlerin başında genetiğin büyük rol oynadığını kabul ediyor. Buradan yola çıkarak bugün tıbbın birçok alanında kullanılan gen çalışmalarının, saç tedavisinde de başarılı bir şekilde uygulandığı görülüyor. Saç dökülmesinin altında yatan nedenlerin doğru anlaşılabilmesi için uygulanan genetik saç testi de bu teknolojilerin en yenisi olarak karşımıza çıkıyor. Saç tedavisinde genlerden kaynaklanan sorunlara çözüm olabilecek, “tricho test” de denilen saç testiyle yaklaşık 5-6 haftada saçın hangi genden dolayı döküldüğü anlaşılabiliyor. Genetik saç testi sayesinde kişiye özel formüller geliştirilerek (saç serumları, vitaminler), saç ve saç derisi problemleri yavaşlatılabiliyor; kimi durumlarda ise tümüyle durdurulabiliyor.

Kimler saç check up’ı yaptırmalı?

Saçlarının güçsüzlüğünden, cansızlığından ve matlığından rahatsız olan; bölgesel saç dökülmesi, saç derisinde kaşıntı, aşırı kepek ya da saçın elastikiyetini yitirmesi gibi sorunlar yaşayan herkes saç check up’ı yaptırabiliyor. Uygulamaya trikologlar tarafından, kişinin kan değerlerinde saçı etkileyen vitamin ve mineral dengelerine bakıldıktan sonra başlanıyor.

 

Scroll to Top